Omega mastné kyseliny a prírodný betaín v krmive pre prasnice
Aj vo výžive zvierat sa čoraz viac hovorí o potrebe omega-3 mastných kyselín. Zásobenie omega-6 nie je problémom, kyselina linolénová obsahujúce omega-6 väzbu je obsiahnutá v dostatočnom množstve v rastlinných olejoch (sójový, repkový, slnečnicový). Zato zdroje omega-3 mastných kyselín sú obmedzenejšie a drahšie.
Vo vysokých hladinách sa vyskytujú hlavne v lososovom oleji a v ľanovom semienku. Nie však v každom ľane, rad dnešných odrôd má vysoký obsah omega-6 ako bežne dostupné oleje, a veľmi málo omega-3. Tieto odrody majú vyššie výnosy, preto sa stále viac rozširujú. Je preto potrebné presvedčiť sa laboratórnym rozborom (a ten nie je lacnou záležitosťou), koľko omega-3 skutočne obsahujú. Okrem podpory zdravia kardiovaskulárneho systému sa potvrdzuje aj pozitívny vplyv na imunitu, protizápalové pôsobenie v organizme a na reprodukciu. Podporujú totiž rast žltého telieska, produkciu progesterónu a udržanie gravidity. Pretože omega-6 pôsobí väčšinou opačným smerom, je potrebné dodržať úzky pomer medzi omega-3 a omega-6.
Obsah prírodného betaínu
Betaín podporuje odolnosť proti teplotnému stresu, čo je významné predovšetkým v letných mesiacoch, a ako významný dodávateľ metylových skupín sa podieľa na premene homocysteínu (metabolitu metionínu) späť na metionín. Zníženie hladiny homocysteínu preukázateľne obmedzuje výskyt abnormálneho vývoja plodov, ktorý vedie k ich odumretiu. Preto je redukcia hladiny homocysteínu významným faktorom, ktorý prispieva k zvýšeniu počtu narodených prasiatok. Vnútorná tvorba metionínu, a tým zníženie požiadavky na jeho prítomnosť v krmive, je bonusom naviac.
Pre viac informácií kontaktujte našich špecialistov