Výsadba mangrovových lesov prispieva k udržateľnosti
Mangrovové lesy sú dôležitým nástrojom v boji proti zmene klímy. Indonézska vláda sa preto zaviazala, že v nasledujúcich rokoch spustí ambiciózny program obnovy mangrovníkov. V rámci svojich aktivít v oblasti udržateľnosti spoločnosť De Heus Indonesia spolupracovala s vládou na projekte výsadby mangrovníkov na východnej Jáve. Na základe výsledkov tohto projektu naši kolegovia využívajú získané poznatky a skúsenosti pri príprave ďalších mangrovníkových projektov.

Indonézia
Prínosy mangrovníkov
"Mangrovové lesy prinášajú obrovské výhody," hovorí Kadi Mey Ismail, manažérka kancelárie pre riadenie projektov a udržateľnosť spoločnosti De Heus Indonesia. "Majú trikrát až päťkrát vyššiu kapacitu sekvestrácie uhlíka ako tropické horské lesy. Zachovávajú biodiverzitu, najmä chránia vodné organizmy v pobrežných oblastiach. Dokážu filtrovať odpadové vody z akvakultúry a chrániť pobrežné oblasti počas nepriaznivých poveternostných podmienok." Stručne povedané, sú dobré pre ľudí, planétu aj zisk.
"Chceli sme podporiť aktivity, ktoré znižujú emisie uhlíka."
Príspevok k obnove mangrovníkov
V Indonézii sa už nachádza približne 3,3 milióna hektárov mangrovových lesov, ktoré obsahujú približne 17 % svetových zásob uhlíka. Vzhľadom na ich potenciál zmierňovať emisie skleníkových plynov, udržiavať biodiverzitu a ďalšie výhody sa indonézska vláda zaviazala vysadiť do roku 2024 ďalších 600 000 hektárov mangrovových lesov v spolupráci s rôznymi verejnými a súkromnými zainteresovanými stranami. Pre spoločnosť De Heus Indonesia to bola príležitosť prispieť k obnove miestnych mangrovníkov a zlepšeniu životného prostredia. "Chceli sme podporiť aktivity, ktoré znižujú emisie uhlíka a vytvárajú väčšiu biodiverzitu, z ktorej majú prospech miestne komunity, preto sme v spolupráci s indonézskym ministerstvom rybolovu a morských záležitostí vysadili 50 hektárov mangrovníkov na verejnom úseku severného pobrežia východnej Jávy," hovorí Kadi.
Spolupráca s miestnymi komunitami
V roku 2022 spoločnosť De Heus Indonesia spolu s miestnymi komunitami vysadila 30 hektárov mangrovníkov v Probolinggu a 20 hektárov ďalej na východ v Situbonde. "Miestnym komunitám sme prispeli tým, že sme zamestnali ľudí, ktorí vysádzali sadenice," dodáva Kadi. Hoci Kadi a jeho kolegovia úzko spolupracovali s ministerstvom rybolovu a morských záležitostí a ďalšími zainteresovanými stranami, mangrovníky v rámci pôvodného projektu v priebehu niekoľkých mesiacov uhynuli. "Projekt zlyhal," priznáva. "Výsadba mangrovníkov nie je jednoduchá a my nie sme odborníci. Naše stromy uhynuli, pretože sme nevybrali správne sadenice pre miestny substrát. Bolo tu aj kritické obdobie s výskytom parazitov a vysokými vlnami, ktorým sme nevenovali dostatočnú pozornosť."
"Je veľmi dôležité vybrať druhy, ktoré sú vhodné pre daný typ substrátu v pobrežných oblastiach."
Učenie sa z chýb
Napriek tomuto neúspechu sa Kadi a jeho tím chceli z tohto neúspechu poučiť. Konzultovali s odborníkmi na miestnych univerzitách a výskumných ústavoch, aby našli najlepší spôsob, ako postupovať ďalej. "Zistili sme, že každý druh mangrovníka má svoje vlastné charakteristiky," vysvetľuje. "Preto je veľmi dôležité vybrať druhy, ktoré sú vhodné pre daný typ substrátu v pobrežných oblastiach.
Dozvedieť sa viac o našom globálnom prístupe k udržateľnosti
Výskum novej kultivačnej metódy
Na základe skúseností získaných na Východnej Jáve a rád odborníkov uskutočnila spoločnosť De Heus Indonesia malý výskumný projekt s cieľom nájsť lepší spôsob pestovania. Výskumný tím vytvoril na úseku pobrežia desať debničiek z bambusu a každú debničku osadil 600 sadenicami mangrovníkov. Po šiestich mesiacoch stromy vykazovali dobrý rast. "Mali oveľa lepšiu mieru prežitia ako stromčeky v našom predchádzajúcom projekte," hovorí Kadi. "Bambusové debničky chránili stromy pred vlnami a napadnutím parazitmi. Vysoká hustota stromov im tiež umožnila chrániť sa navzájom."
Pohyb vpred
O tom, či sa pokúsi o opätovnú výsadbu predchádzajúcich lokalít v Probolinggu a Situbonde, sa ešte musí rozhodnúť, ale po úspechu tohto výskumného projektu spoločnosť De Heus Indonesia teraz skúma možnosť výsadby vlastného mangrovového lesa. "Nabudúce bude náš cieľ založený na počte stromov, nie na veľkosti plochy," hovorí Kadi.
"Tieto projekty ukazujú, že spoločnosť De Heus Indonesia berie udržateľnosť vážne a je oddaná miestnej komunite," hovorí Kadi. "Možno sme na začiatku neuspeli, ale nevzdávame sa. Z nášho neúspechu sme sa poučili a chceme pokračovať vo vytváraní pozitívneho vplyvu a znižovaní emisií uhlíka, aby sme mohli dosiahnuť uhlíkovú neutralitu nášho podnikania."