Priekopnícke využívanie zvyškových surovín v krmivách pre zvieratá

V rámci svojej stratégie udržateľnosti sa spoločnosť De Heus snaží zvýšiť využívanie zvyškových tokov, vedľajších produktov a potravinového odpadu. Využívaním zvyškových živín obsiahnutých vo vedľajších produktoch z výroby potravín pre ľudí a ich zapracovaním do našich krmív pre zvieratá nielenže šetríme vzácne zdroje, ale zároveň stimulujeme cirkuláciu. Zatiaľ čo my používame zvyškové toky ako zložky našich kŕmnych zmesí, značný počet poľnohospodárov používa čoraz väčšie objemy zvyškových tokov v tekutých krmivách. Ruud Bens, produktový manažér pre tekuté krmivá, nám prezradil, aký pokrok dosiahla spoločnosť De Heus v podpore poľnohospodárov pri využívaní zvyškových tokov v tekutých krmivách a aké sú vyhliadky do budúcnosti.

Súbory na stiahnutie

"V Holandsku sa ročne predá farmám približne 5,4 milióna ton vedľajších produktov z výroby potravín, ktoré sa používajú ako krmivo pre zvieratá," hovorí Ruud. "Tieto zvyšky zahŕňajú pšeničnú múku, varené zemiakové šupky, tekutý škrob, starý chlieb, polámané sušienky, ryžové otruby, sladový jačmeň z výroby piva a srvátku zo spracovania mlieka a syrov. Okrem odpadových produktov z potravinárskeho priemyslu využívame aj liehovarnícke sušené zrná z výroby bioplynu." Tieto vedľajšie produkty sa môžu použiť ako palivo na výrobu tepla, surovina na hnojenie a na iné účely, ale ich spracovaním na krmivo pre zvieratá sa z nich získa maximum výživovej hodnoty. 

Environmentálne a ekonomické výhody

Okrem maximalizácie využitia živín a zvýšenia cirkulárnosti v reťazci výroby krmív sa využívaním zvyškových tokov znižujú aj emisie skleníkových plynov z pestovania, spracovania a prepravy surovín. Znižuje tiež cenu krmív pre poľnohospodárov v Holandsku, pretože zvyškové toky znižujú spotrebu surovín, ako je kukurica, pšenica a sója. 

"Na efektívnu prácu so zvyškovými tokmi potrebujete veľa znalostí, preto De Heus radí poľnohospodárom, ako ich využívať."

Ruud Bens

Produktový manažér pre tekuté krmivá

Prekvitajúci trh so zostatkovými tokmi

"Holandsko má so zvyškovými tokmi bohaté skúsenosti," hovorí Ruud. "Sme priekopníkmi v používaní tekutých krmív pre ošípané, ktorých hlavnou zložkou sú zvyškové toky." Spoločnosť De Heus nenakupuje a nepredáva zvyškové toky priamo. Trh je v Holandsku natoľko rozvinutý, že predajcovia nakupujú zvyškové toky od výrobcov potravín a väčšinu predávajú poľnohospodárom a malé množstvo výrobcom krmív pre zvieratá, ako je spoločnosť De Heus. "Kvalita týchto vedľajších produktov sa veľmi líši, preto testujeme ich výživovú hodnotu z hľadiska obsahu bielkovín, vlákniny, škrobu a ďalších zložiek. Táto analýza je nevyhnutná, pretože tvorí základ receptúr pre naše doplnkové krmivo, ktoré sa používa v kombinácii so zvyškovými tokmi," pokračuje Ruud. "Snažíme sa používať najmä bielkoviny zo zvyškových tokov, aby sme znížili množstvo sóje v našich doplnkových krmivách. Týmto spôsobom môžeme prispieť k zníženiu odlesňovania spôsobeného pestovaním sóje." Spoločnosť De Heus predáva toto doplnkové krmivo poľnohospodárom a poskytuje poradenstvo, ako ho používať so zvyškovými tokmi. Spoločnosť tiež používa zvyškové toky vo svojich vlastných kŕmnych zmesiach. 

Podpora využívania zostatkových tokov v Poľsku

Spoločnosť De Heus tiež podporila využívanie zvyškových tokov a rozvoj tekutých krmív v chove ošípaných v Poľsku. "Pred pätnástimi rokmi sme prevzali poľského výrobcu krmív a postupne sme zaviedli tekuté krmivá a využívanie vedľajších produktov," hovorí Ruud. "Dnes používa tekuté krmivo viac ako 120 poľských fariem ošípaných, s ktorými sa delíme o naše skúsenosti." Hoci je Poľsko väčšia krajina ako Holandsko, mnohé tamojšie farmy sa nachádzajú v blízkosti potravinárskych závodov, takže poľnohospodári zvyčajne nakupujú zvyškové toky priamo od výrobcov. "Na efektívnu prácu so zvyškovými tokmi potrebujete veľa znalostí," hovorí Ruud. " De Heus preto radí poľnohospodárom, ako ich využívať v spojení s doplnkovými krmivami. 

Ďalšie možnosti

Obchodné jednotky spoločnosti De Heus v Holandsku a Poľsku sú lídrami v používaní zvyškových surovín v krmivách pre zvieratá a zvyšok sveta ich začína dobiehať. Naše obchodné jednotky v Afrike začali používať vedľajšie potravinové produkty v krmivách pre zvieratá a niekoľko fariem v Španielsku používa zvyšky v krmivách pre ošípané. Okrem toho, hoci sú tekuté krmivá v Spojenom kráľovstve populárne, zvyškové suroviny sa nepoužívajú, pravdepodobne z dôvodu neznalosti týchto produktov. "Existuje veľa nevyužitých možností využitia zvyškových surovín," vysvetľuje Ruud. "Musíme sa podeliť o naše poznatky s ostatnými krajinami, aby sme mohli zvýšiť využívanie obehového hospodárstva a znížiť uhlíkovú stopu krmivárskeho priemyslu.

Rozvoj globálneho trhu

Keď si poľnohospodári a výrobcovia krmív uvedomia výhody zvyškových tokov, ich využívanie v iných krajinách sa len zvýši. "Predajcovia, ktorí pôsobia v Holandsku a Belgicku, začínajú pôsobiť v Poľsku a Španielsku," hovorí Ruud. Títo predajcovia budú aktívne vyhľadávať aj nové zvyškové toky, ktoré sa dajú použiť v krmivách pre zvieratá. "Veľmi sa zameriavam na využívanie zvyškových tokov v tekutých krmivách, ale zvyškové toky používame aj v suchých krmivách," pokračuje Ruud. "V suchých krmivách môžete napríklad použiť rozdrvené sušienky a vedľajšie produkty z výroby cestovín, ako aj zvyškové toky zo spracovania sóje, repkového a slnečnicového oleja. 

Ďalšie hnacie sily trhu

Potreba stálych dodávok cenovo dostupných potravín bude hnacou silou využívania zvyškových tokov, najmä vo východnej Európe, ale sú to najmä obavy o životné prostredie, ktoré zvýšia ich využívanie na celom svete. "Keďže sa krajiny snažia šetriť energiou a znižovať svoju uhlíkovú stopu, prejaví sa to vo zvýšenom využívaní zvyškových tokov z výroby potravín," hovorí Ruud. Keď sa tak stane, spoločnosť De Heus bude pripravená ponúknuť poradenstvo a odborné znalosti o využívaní vedľajších produktov v tekutých krmivách.  

De Heus opatrenia v súvislosti s krívačkou a slintačkou

Vážení obchodní partneri, s ohľadom na potvrdené ohniská nákazy slintačky a krívačky na Slovensku a v Maďarsku prijala spoločnosť De Heus s okamžitou platnosťou radu interných preventívnych opatrení, ktorých účelom je minimalizovať riziká rozšírenia tohto infekčného ochorenia do ďalších chovov a zachovať plynulé dodávky krmív z našich výrobných závodov na Vaše farmy. Dovoľujeme si Vás zoznámiť s nižšie uvedenými pravidlami a žiadame Vás o maximálnu súčinnosť pri ich dodržovaní:

PRAVIDLÁ SLINTAČKA A KRÍVAČKA 2025